COMMITTEES

Steering Committee

  • Chip Hong Chang (NTU Singapore), Co-Chair
  • Srini Devadas, (MIT)
  • Marten van Dijk (U Connecticut)
  • Cetin Kaya Koc (UC Santa Barbara)
  • Farinaz Koushanfar (UC San Diego)
  • Ulrich Rührmair (LMU Munich and UConn), Chair
  • Ahmad-Reza Sadeghi (TU Darmstadt)
  • Francois-Xavier Standaert (UC Louvain)
  • Mark Tehranipoor (U Florida)
  • Ingrid Verbauwhede (KU Leuven)

Workshop Chairs

  • Chip Hong Chang (NTU Singapore)
  • Ulrich Rührmair (LMU Munich and U of Connecticut)

Program Chairs

  • Stefan Katzenbeisser (U Passau)
  • Patrick Schaumont (Virgina Tech)

Program Committee

  • Tolga Arul, University of Passau
  • Aydin Aysu, North Carolina State University
  • Lejla Batina, Radboud University
  • Yuan Cao, Hohai Univerisity
  • Rajat Subhra Chakraborty, IIT Kharagpur
  • Chip Hong Chang, Nanyang Technological University
  • Jean-Luc Danger, Télécom ParisTech
  • Ghada Dessouky, TU Darmstadt
  • Giovanni Di Crescenzo, Perspecta Labs
  • Wieland Fischer, Infineon Technologies
  • Domenic Forte, University of Florida
  • Michael Franz, University of California
  • Helena Handschuh, Rambus
  • Daniel Holcomb, UMass Amherst
  • Chenglu Jin, New York University
  • Ramesh Karri, Polytechnic Institute of NYU
  • Ryan Kastner, University of California San Diego
  • Stefan Katzenbeisser, University of Passau
  • Juliane Krämer, TU Darmstadt
  • Markus Kuhn, University of Cambridge
  • Itamar Levi, UC Louvain
  • Roel Maes, Intrinsic-ID
  • Avi Mendelson, Technion
  • Ahmad Moghimi, Worcester Polytechnic Institute
  • Debdeep Mukhopadhyay, IIT Kharagpur
  • David Naccache, ENS Paris
  • Makoto Nagata, Kobe University
  • Maire O’Neill, Queen’s University Belfast
  • Alex Orailoglu, University of California San Diego
  • David Oswald, University of Birmingham
  • Jeyavijayan Rajendran, Texas A&M
  • Ulrich Rührmair, LMU Munich and U of Connecticut
  • Markku-Juhani Saarinen, PQShield Ltd.
  • Patrick Schaumont, Worcester Polytechnic Institite
  • Jean-Pierre Seifert, TU Berlin
  • Sergei Skorobogatov, University of Cambridge
  • Mostafa Taha, Carleton University
  • Shahin Tajik, University of Florida
  • Ingrid Verbauwhede, Katholieke Universiteit Leuven
  • Claire Vishik, Intel Corporation (UK)
  • Nils Wisiol, Freie Universität Berlin
  • Fan Zhang, Zhejiang University

Publication Chair

  • Francesco Regazzoni (U Lugano)

Web Chair

  • Yuan Cao (Hohai University)

Publicity Chair

  • Domenic Forte (U Florida)